Zasady zdrowego żywienia

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

Dieta dla maturzystów.

Powinna być bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze poprawiające pamięć i koncentrację, jednak przede wszystkim powinna być trochę bardziej kaloryczna niż tradycyjna dieta. Naukowcy już dawno udowodnili, że podczas wysiłku umysłowego spala się tyle samo, a nawet więcej, kalorii, co podczas wysiłku fizycznego.
Według badaczy, aby mózg mógł przetrwać i funkcjonować prawidłowo, należy dostarczyć przynajmniej 0,1 kalorii na minutę. Podczas wzmożonego wysiłku psychicznego liczba ta wzrasta do 1,5 kalorii w ciągu każdej minuty.
Wynika z tego, że wzmożony wysiłek intelektualny wymaga dostarczenia większej liczby kalorii w postaci glukozy. Dlaczego akurat glukoza, czyli węglowodany (cukry), są tak ważne w diecie maturzysty? Ponieważ to  z nich mózg czerpie energię. Na niedobór cukrów w diecie szczególnie wrażliwa jest kora czołowa, czyli obszar odpowiedzialny za myślenie.
W związku z tym spadek cukru we krwi powoduje, że przestaje się logicznie myśleć, traci się pamięć i koncentrację. Niestety, sięgnięcie wówczas po słodycze czy słodkie napoje nie poprawia sytuacji, ponieważ tego typu produkty gwałtownie podnoszą poziomu glukozy we krwi, czego skutkiem może być ospałość i rozleniwienie mózgu. Najlepszą metodą na poprawienie jego pracy jest częste jedzenie małych posiłków składających się z produktów
o niskim indeksie glikemicznym, które zapewniają stałą dostawę energii do mózgu.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-na-pamiec-dla-maturzystow-co-jesc-przed-matura_36033.html

Co powinno znaleźć się na talerzu maturzysty?

Węglowodany
Bez nich szare komórki gorzej radzą sobie z przetwarzaniem informacji. Najlepsze są węglowodany złożone, które rozkładają się i są transportowane do mózgu powoli. Dzięki temu odżywiają go nawet przez kilka godzin. Dlatego w każdym posiłku powinna się znaleźć porcja przetworów zbożowych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, ziemniaki, makaron lub płatki).

Kwasy omega-3
budulcem mózgu i błon komórkowych neuronów. Niezbędne do wytwarzania substancji przenoszących impulsy nerwowe. Pobudzają też wydzielanie serotoniny, która poprawia nastrój i działa relaksująco. Najlepszym źródłem kwasów omega -3 są ryby morskie, które warto jeść 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz ryb, jedz 1-2 łyżki oleju rzepakowegolub lnianego dziennie.

Witaminy z grupy B
Wspomagają pracę mózgu, koją nerwy, zapobiegają roztargnieniu. By ich nie zabrakło, zjedz codziennie przynajmniej 1-2 porcje (po 150 g) chudego mięsa, garść kiełków lub szklankę warzyw strączkowych.

Magnez
Jest niezbędny do wytwarzania energii dla mózgu. Poprawia pamięć
i koncentrację
. W trakcie nauki i tuż przed egzaminem chrup bogate w niego pestki dyni, słonecznika, migdały, orzechy brazylijskie, nerkowce lub laskowe. Wystarczy garść dziennie.

Lecytyna
Zapobiega dekoncentracji i problemom z pamięcią. Znajdziesz ją m.in.
w żółtku jaja. Przed maturą możesz jeść 3-5 jajek tygodniowo.

Antyoksydanty
Poprawiają kondycję układu nerwowego, zapewniają silne nerwy i ułatwiają pokonanie stresu przed egzaminem. Ich źródłem są głównie warzywa
i owoce.
Jedz 4–5 porcji dziennie, pij koktajle i świeżo wyciskane soki.