Powrót do kierunki kształcenia
Technik mechanik to kierunek kształcenia, który pozwoli znaleźć dobrą pracę w przemyśle mechanicznym jak i w branży ogólnobudowlanej.
Technik mechanik to zawód, który w obecnych czasach wraca do łask, a dynamicznie rozwijająca się branża przemysłowa naszego regionu pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracy. Rynek pracy potrzebuje dobrych fachowców!Technik mechanik to kierunek kształcenia, który pozwoli znaleźć dobrą pracę w przemyśle mechanicznym jak i w branży ogólnobudowlanej.
Technik mechanik to zawód, który w obecnych czasach wraca do łask, a dynamicznie rozwijająca się branża przemysłowa naszego regionu pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracy. Rynek pracy potrzebuje dobrych fachowców!
Ramowy plan nauczania
Prezentacja kierunku
Zapotrzebowanie pracowników
Technik mechanik, czyli kto?
- Zawód ten otwiera szereg możliwości rozwoju i zdobywania doświadczenia, które zostanie docenione przez przyszłych klientów.
- Praktyki odbywane w trakcie 5 letniego technikum otwierają drzwi zakładów pracy oraz pozwalają zdobyć gruntowną wiedzę do pracy na nowym stanowisku pracy.
- Obecny rynek pracy potrzebuje osób z wykształceniem technicznym. Zakłady pracy poszukują młodych ambitnych pracowników, którzy pod okiem wykwalifikowanych fachowców zdobędą odpowiednie doświadczenie, aby w przyszłości ich zastąpić.
- Absolwenci tego kierunku, uzyskują możliwość dalszego rozwoju na rożnych uczelniach technicznych naszego regionu, gdzie mogą pogłębić swoją wiedzę, zdobyć dodatkowe doświadczenie ukierunkowane na konkretną gałęź przemysłu mechanicznego.
- Doświadczenie naszej kadry zawodowców oraz park maszynowy warsztatów szkolnych pozwoli wyszkolić naszych uczniów na przyszłych dobrych fachowców.
Jako technik mechanik
- Będziesz umiał obsługiwać potrzebne narzędzia i maszyny do pracy w rożnych zakładach mechanicznych,
- Zdobędziesz potrzebne umiejętności manualne i wiedzę pomocną w wielu branżach ogólnobudowlanych,
- Zyskasz doświadczenie dzięki nauce przedmiotów technicznych i zajęciach na pracowniach praktycznych,
- Nabierzesz pewności siebie w trakcie odbywanych praktyk co ułatwia rozpoczęcie pracy na nowym stanowisku pracy,
- Będziesz miał styczność z rożnymi nowoczesnymi maszynami warsztatów szkolnych co pozwoli inaczej spojrzeć na możliwości techniczne jak dają nam nowoczesne technologie i rozpalić pasję przyszłego mechanika.
Czego będziesz się uczył, czyli wybrane przedmioty na kierunku technik mechanik
- Materiałoznawstwo,
- Pracownia projektowania AutoCad,
- Pracownia technologii i konstrukcji maszyn,
- Pracownia komputerowego sterownia maszynami,
- Pracownia obrabiarek konwencjonalnych (wiertarki, tokarki, frezarki)
- Praktyka zawodowa.
Praca na rożnych kierunkach mechanicznych czeka właśnie na Ciebie!
- Zakłady pracy naszego miasta jak i regionu inwestują w coraz to nowsze technologie produkcji, co powoduje potrzebę posiadania kadry z wykształceniem technicznym, które są niezbędne do utrzymania produkcji.
- Osoby z wykształceniem technicznym bez problemu znajda pracę w innych branżach gdzie zdobyte umiejętności manualne i wiedza techniczne dają dużą elastyczność na rynku pracy.
- Zawód technika mechanika otwiera szerokie horyzonty własnych działalności. Obecne społeczeństwo poszukuje coraz to nowych inspiracji szczególnie w budownictwie jak i aranżacji wnętrz. Tu naprzeciw wychodzi młody technik mechanik, który łącząc zdobyte doświadczenie, pasję i własne ambicje daje możliwości zaspokojenia potrzeb potencjalnych klientów.
- Dobry fachowiec z wiedza zdobytą w technikum mechanicznym nie musi się reklamować. Klienci sami go odnajdą!
Po ukończeniu nauki, jako technik mechanik możesz pracować w
- Zakładach mechanicznych na rożnego typu obrabiarkach w tym sterowanych numerycznie,
- Biurach zajmujących się tworzeniem oprogramowania do maszyn sterowanych numerycznie,
- Przemyśle hutniczym i energetycznym,
- Branży OZE- odnawialnych źródeł energii (energetyka wiatrowa, fotowoltaika),
- Liniach produkcyjnych przemysłu budowy maszyn i przemysłu motoryzacyjnego,
- Firmach zajmujących się budową maszyn i obróbką skrawaniem ,
- Biurach projektowych i konstrukcyjnych budowy maszyn ,
- Biurach projektowych i konstrukcyjnych przemysłu motoryzacyjnego,
- Firmach zajmujących się mechaniką precyzyjną oraz sprzętem medycznym.
Możesz również prowadzić własną działalność wytwórczą lub usługową.
Co dalej? Możliwości dalszego kształcenia
- Zdobycie uprawnień technika mechanika daje możliwości dalszego kształcenia na studiach technicznych w naszym regionie, Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Przemysł mechaniczny jest bardzo szeroki co daje możliwość ukierunkowania się na daną specjalizację. Technik mechanik po technikum ma dobre podstawy do rozpoczęcia różnego typu kursów doszkalających mm in. kursy spawacza, operatora frezarek, tokarek, operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC itp.
- W pracy mechanika ważne są umiejętności manualne oparte o zdobytą wiedzie podczas okresu kształcenia i umiejętne ich wykorzystanie ich w praktyce.
- Technik mechanik zajmuje się wykonywaniem prac projektowych, produkcyjnych oraz remontowo – instalacyjnych maszyn i urządzeń technicznych. Organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń, a zwłaszcza: pomp i innych przenośników cieczy, sprężarek wszelkiego rodzaju, dmuchaw, pomp próżniowych i ssaw, wentylatorów i urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, maszyn do formowania, dozowania i konfekcjonowania produktów, robotów, manipulatorów i innych; uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową ramach maszyn i urządzeń; wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach.
- Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego m.in. jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę oraz konserwujący ma¬szyny i urządzenia techniczne.
Nasze pracownie
Kwalifikacje, które zdobędziesz po ukończeniu szkoły
- Wykonywanie i naprawa części maszyn,urządzeń i narzędzi.
- Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.
Zagadnienia realizowane w ramach kierunku
- Technologia mechaniczna i materiałoznawstwo, podstawy konstrukcji maszyn,
- Projektowanie procesów technologicznych,
- Technologia montażu i naprawy części maszyn,
- Rysunek techniczny wspomagany komputerowo.
- Programowanie i obsługi obrabiarek SN.
- Obróbka ręczna i mechaniczna detali,
- Układy sterowania i regulacji.
Informacje dodatkowe
Praktyki zawodowe
7 tygodnie praktyki zawodowej (klasa 3).
Przedmioty zawodowe
Około 11 godzin tygodniowo zajęć z przedmiotów mechanicznych.
Egzaminy zawodowe
2 egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
Pracownie zawodowe
2 pracownie mechaniczne, pracownia techniki komputerowej, warsztaty szkolne oraz pracownia obrabiarek CNC.